Rosnące ryzyko niewypłacalności małych firm budowlanych

Rosnące ryzyko niewypłacalności małych firm budowlanych

Sytuacja w branży budowlanej, która działa w rygorach pandemii koronawirusa, pod względem wypłacalności jest w miarę stabilna. Uwagę zwraca jednak rosnąca liczba restrukturyzacji, będąca zapowiedzią problemów finansowych małych firm budowlanych. Taka sytuacja może potrwać jeszcze przez dwa lata, zanim rozpoczną się inwestycje samorządowe, czy kubaturowe. Jak w takim razie uchronić firmę przed ryzykiem niewypłacalności i bankructwa? 

Od początku 2021 roku koniunktura w branży budowlanej rośnie, jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie słabsze, niż to mogliśmy zauważyć na przestrzeni kilku poprzednich lat o tej porze roku. W kwietniu 2021 roku koniunktura w budownictwie wynosi minus 13,7. Oznacza to minimalny wzrost o zaledwie 1,8 punktu, w porównaniu do marca bieżącego roku. 

Ponad 75% małych firm budowlanych nie reguluje swoich płatności w terminie, dlatego że sami nie otrzymali pieniędzy za wykonaną pracę. Takie firmy nie mają zaplecza finansowego i coraz częściej popadają w tarapaty finansowe. Co prawda dzięki pomocy rządowej udało się delikatnie ograniczyć skutki pandemii, jednak będą one odczuwalne w drugiej połowie obecnego roku. Dodatkowo szybująca inflacja, rosnące ceny paliw i materiałów budowlanych przekładają się na podwyższanie cen za realizację inwestycji. 

Jako eksperci specjalizujący się w finansowaniu firm sugerujemy zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej. Niedopuszczalną sytuacją jest puste konto, wstrzymane inwestycje i stos nieopłaconych faktur przez kontrahentów. 

Po pierwsze - nie czekaj.

Po drugie - wymień stos faktur na gotówkę. 

Po trzecie - dołącz do grona przedsiębiorców, którzy działają z pasją. 

Po prostu Fandla - aby pieniądze łączyły. 

Wyznajemy zasadę “zapobiegaj, zamiast leczyć”, którą jak mantrę powtarzamy naszym klientom. Dzięki współpracy z Fandla zapomnisz o pustym koncie i nieopłaconych fakturach. Wystarczy się zarejestrować na ich platformie, dodać fakturę i wypłacić z niej środki. Pieniądze które uzyskasz z przyspieszonego finansowania będziesz mógł przeznaczyć na realizację kolejnych inwestycji. Nawiązując współpracę z takim faktorem nie tylko zyskasz partnera, który zadba o Twoją płynność finansową i monitorowanie płatności, ale również otrzymasz coś dużo cenniejszego - czas. Zamiast marnować kilkanaście godzin tygodniowo na upominanie się o swoje pieniądze, skupisz się na rozwoju swojego biznesu. 

Razem z Fandla Faktoring przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną promocję. Rejestrując się tutaj otrzymasz 15% rabat na finansowanie swojej pierwszej faktury. Nie dopuszczaj do braku płynności finansowej - współpracuj z najlepszymi.

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy