Analiza kontrahenta przez faktora

Analiza kontrahenta przez faktora

Podstawą funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest terminowe spłacanie własnych zobowiązań. Dzięki zachowaniu moralności płatniczej Twoi podwykonawcy nie tylko darzą Cię większym zaufaniem, ale również umacniają się Wasze relacje biznesowe. Jeżeli zalegasz podwykonawcy z płatnościami to stajesz się niewiarygodny w jego, a takie negatywne informacje roznoszą się po rynku w ekspresowym tempie, bo przecież nikt nie chce pracować z nierzetelnym płatnikiem. Niestety w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa coraz częściej w kasach firmowych pojawiają się braki w gotówce, a to w dłuższej perspektywie oznacza bankructwo. Warto w takich sytuacjach mieć dodatkowe możliwości finansowania.

Na podstawie weryfikacji Twojej firmy, instytucja finansowa uzyskuje informacje, czy pieniądze, które Ci wypłaci zostaną zwrócone we wskazanym terminie. Ten proces odbywa się zarówno podczas wnioskowania o kredyt, jak również przy finansowaniu faktur poprzez faktoring. Jednak przy wyborze tego drugiego produktu faktor skupi się bardziej na weryfikacji Twojego kontrahenta, bo to on będzie zwracał pieniądze. Skorzystanie z faktoringu to idealna okazja, do zbadania kondycji finansowej firm, z którymi współpracujesz.

Najważniejszym zadaniem analizy faktoringowej kontrahenta jest uzyskanie informacji, kiedy faktura zostanie spłacona. Niestety odpowiedź nigdy nie będzie pewna w 100%, ponieważ nikt nie potrafi przewidzieć przyszłości. Niemniej jednak analiza pozwoli na uzyskanie informacji związanej z wypłacalnością Twojego kontrahenta. Im mniejsze ryzyko, tym większe jest prawdopodobieństwo, że dłużnik zapłaci za fakturę.

Firmy faktoringowe korzystają z systemów scoringowych i analityków na nich pracujących, dzięki którym klienci w szybki sposób uzyskują informacje, czy warto współpracować z danym kontrahentem. Wspomniany system jest zabezpieczoną bazą danych, połączoną z różnymi wywiadowniami gospodarczymi, giełdami wierzytelności, biurami informacji gospodarczej i rządowymi rejestrami przedsiębiorstw. Gromadzone informacje z różnych miejsc, dają ogromny zasób wiedzy na temat przedsiębiorstw. Dane o podmiotach gospodarczych są ogólnodostępne, dlatego każde niespłacone zobowiązania są widoczne na giełdach długów. Badając historię swojego kontrahenta poprzez faktoring otrzymasz nie tylko informacje na temat jego kondycji gospodarczej, ale również o posiadanym majątku, czy też relacjach biznesowych. 

Jako Pogotowie Płynnościowe korzystamy z weryfikowania firm u faktorów, aby polecać współpracę z nimi innym naszym klientom. A Ty z jakich narzędzi korzystasz przy weryfikacji swoich kontrahentów? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami na ten temat.

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy