Spadek gospodarczy w branży tekstylno – odzieżowej
Przedsiębiorstwa tekstylno- odzieżowe, których wartość w Europie przekracza 200 miliardów euro nie uchroniły się przed spadkiem gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Różnego rodzaju programy zapomogowe i wysokie dofinansowania ze strony państw europejskich nie pomogły w utrzymaniu miejsc pracy. Do końca 2021 roku może zniknąć 8% całkowitego zatrudnienia w UE i około 6% firm w tej branży.
W Polskich sektorze tekstylnym pracuje prawie 150 tysięcy osób w około 25 tysiącach przedsiębiorstw. Dzięki zwiększonemu eksportowi do Niemiec obroty w tej branży wzrosły o 20% w przeciągu ostatnich 5 lat. Pomimo zakończenia lockdownu i powrotu do normy sprzedaż w 2020 roku w branży tekstylnej spadła o 15% w porównaniu do 2019 roku.
Wsparcie publiczne z pewnością pozwoli na szybsze wyjście z kryzysu i powrót na ścieżkę wzrostu sprzed pandemii koronawirusa. Niestety nie wszystkie firmy z niego skorzystają. Trzeba zastosować inne narzędzia, które pomogą przetrwać przedsiębiorcom.
Do naszego biura w Pogotowiu Płynnościowym docierają niepokojące informacje dotyczące obecnej sytuacji związanej z faktem, iż większe podmioty gospodarcze zaczynają aneksować umowy zawarte z mniejszymi przedsiębiorcami, w których nie tylko wprowadzają wydłużone terminy płatności, ale również wpisują klauzule o zakazach cesji wierzytelności. Co prawda Polski Związek Faktorów od dwóch lat prowadzi kampanię “Wolne faktury- bez zakazu cesji”. Niestety w dobie koronawirusa “większy może więcej”, a nikt z sentymentem do partnerów biznesowych nie podchodzi.
Dla firm korzystających z platformy www.pogotowieplynnosciowe.pl , przy współpracy z NFG i FINEA przygotowujemy specjalne oferty finansowania, które pozwalają ominąć wspomniane zakazy cesji i umożliwiają zachowanie płynności finansowej w tym trudnym czasie. Najważniejsze to prowadzić dodatkowe rozmowy. A mając z partnera w biznesie faktora, który potrafi motywować kontrahenta do terminowych płatności oraz w naszym imieniu rozmawia z przedsiębiorstwami i zachęca do zdjęcia zakazów cesji. Chciałbyś poznać szczegóły? Skontaktuj się z nami www.pogotowieplynnosciowe.pl
Rynek faktoringu wraca na drogę wzrostów Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł branży faktoringowej oczekiwany wzrost obrotów. Firmy zrzeszone w …
Almanach 2024 to publikacja, która stanowi kompleksowe źródło informacji o faktoringu. Adresowana jest zarówno do specjalistów z branży finansowej, …
Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021 Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …