INFORMACJE O KREDYTACH DLA FIRM

Czym się kierować przy wyborze kredytu dla firmy?

Kredyt firmowy to jedna z form finansowania działalności gospodarczej. Na rynku jest wiele dostępnych ofert, więc znalezienie tej najlepszej często nie należy do łatwego zadania. Banki oraz firmy pożyczkowe mają do zaoferowania różnego rodzaju kredyty firmowe, między innymi: kredyty odnawialne w rachunku firmowym, kredyty gotówkowe, pomostowe, lombardowe, obrotowe, hipoteczne oraz inwestycyjne. Wybierając kredyt dla swojej firmy należy pamiętać o jego kosztach.

Różnice pomiędzy kredytem, a pożyczką dla firm

Kredytu firmowego może udzielić jedynie bank przez co jest on trudniejszy do uzyskania ale warunki takiego kredytu są bardziej przyjazne przedsiębiorcy. Natomiast pożyczka dla firmy jest formą finansową o wiele bardziej dostępną przy dodatkowych atutach jakimi są szybsze procedury oraz mniejszy zakres formalności ale tutaj koszt takiej pożyczki zwykle jest wyższy niż kredytu firmowego.

Informacje o kredytach dla firm
O czym trzeba pamiętać wybierając kredyt dla firmy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o kosztach kredytu. Pozostałymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firmy są na przykład: forma zabezpieczenia kredytu firmowego, posiadanie wkładu własnego, okres kredytowania, rodzaje formalności i czas oczekiwania na decyzję banku, zdolność finansowa firmy wysokość kredytu, informacje o skutkach naruszenia umowy oraz inne ustalenia stron itp.

Po rozpatrzeniu kilku czy kilkunastu ofert oraz zapoznaniu się ze wszystkimi wyżej wymienionymi czynnikami można dopiero podjąć decyzję w sprawie kredytu firmowego.

Koszty kredytu firmowego

Podstawowymi opłatami ponoszonymi w wyniku zaciągnięcia kredytu firmowego są prowizja i oprocentowanie. Bank pobiera prowizję za udzielenie oraz wdrożenie kredytu, a jej wysokość zależy od tego na jaką kwotę kredyt przyznano. Bank pobiera taką prowizję jednorazowo ale możliwe jest rozłożenie jej i doliczenie do miesięcznych rat kredytu. Należy jednak pamiętać, że przy rozłożeniu jej na raty trzeba zapłacić odsetki od prowizji.

Oprocentowaniem nazywamy koszt, który został naliczony za używanie pożyczonego kapitału. W oprocentowaniu wyróżniamy dwa rodzaje opłat: stałą marżę banku oraz stawkę zmienną. Marża to nic innego jak wysokość oprocentowania wyliczona na podstawie zdolności finansowej firmy, stawka zmienna (jej wysokość) zalezna jest od stóp procentowych narzuconych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy