Biuro Informacji Kredytowej - fakty i mity

Biuro Informacji Kredytowej - fakty i mity

 

Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które powstało 1997 roku. Związek Banków Polskich wraz z innymi polskimi bankami komercyjnymi stworzył platformę, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji finansowych. Na temat samego BIKu krąży ogromna ilość mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. BIK to czarna lista dłużników

Biuro Informacji Kredytowej jest często mylone z bazami dłużników lub giełdami wierzytelności. Ten często powtarzany błąd wynika z podobnego nazewnictwa do pewnej wywiadowni gospodarczej, a mianowicie Biura Informacji Gospodarczej (BIG) Infomonitor. 

Biuro Informacji Kredytowej nie jest rejestrem dłużników. Baza danych prowadzona przez BIK skupia się na wpisach zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z czego te pierwsze stanowią prawie 90% informacji, którymi zasilana jest baza BIK. Jeżeli Twój NIP, lub PESEL znajdzie się na liście BIK, to oznacza że korzystasz, lub wnioskujesz o jakiś produkt finansowy, jak np kredyt, karta kredytowa, czy też faktoring. 

  1. Konsument nie ma dostępu do danych, jakie BIK zgromadził na jego temat

Jedna z częściej powtarzanych plotek na portalach finansowych. Dostęp do informacji BIK-u ma każdy obywatel Polski. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych możliwe jest darmowe pobranie raportu raz na 6 miesięcy. Oczywiście BIK udostępnia możliwość pobierania raportów “na żądanie”. Możemy na ich platformie wykupić raport jednorazowy, lub w rocznym pakiecie.

  1. BIK decyduje o przyznaniu kredytu

Biuro Informacji Kredytowej nie jest organem decyzyjnym w kwestii przyznawania kredytów. Ocena punktowa BIK-u to podsumowanie dotychczasowej moralności płatniczej klienta z instytucjami finansowymi. Nie jest ona wiążąca i nie stwierdza, czy danemu klientowi można udzielić finansowania, czy też nie. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje bank, lub instytucja finansowa. Oprócz oceny punktowej BIK-u pożyczający pieniądze weryfikują wpisy na giełdach wierzytelności i wyciągi z rachunków bankowych, oraz badają ocenę sytuacji osobistej klienta (stan cywilny, wiek, ilość osób na utrzymaniu, majątek).

  1. Dane zgromadzone w BIK można wyczyścić

W Raporcie BIK znajdują się nie tylko nasze aktywne zobowiązania (aktualnie spłacane kredyty, karty kredytowe, itp), których nie możemy w żaden sposób wymazać do czasu całkowitej spłaty. Również w nim znajdziemy zaciągnięte i spłacone przez nas zobowiązania. Takie wpisy możemy spróbować usunąć, poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie tych danych. Nie należy jednak wymazywać wpisów, które działają na naszą korzyść. 

Jeżeli jednak macie w swoim raporcie spłacone kredyty, ale raty były regulowane z opóźnieniami, to zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Pogotowia Płynnościowego. Doradzimy Ci, jak możesz poprawić swoją historię kredytową. Napisz i przekonaj się sam

Ostatnie artykuły
Rynek faktoringu wraca na drogę wzrostów
Rynek faktoringu wraca na drogę wzrostów

Rynek faktoringu wraca na drogę wzrostów Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł branży faktoringowej oczekiwany wzrost obrotów. Firmy zrzeszone w …

Almanach PZF 2024
Almanach PZF 2024

Almanach 2024 to publikacja, która stanowi kompleksowe źródło informacji o faktoringu. Adresowana jest zarówno do specjalistów z branży finansowej, …

Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy
Masz pytania dotyczące faktoringu, leasingu lub produktów bankowych? Pojawił się pomysł, który chciałbyś zrealizować, ale nie wiesz od czego zacząć? A może masz ciekawą ofertę, którą chciałbyś zaprezentować naszym Klientom? Jeśli tak, skontaktuj się z nami! Napisz na adres: [email protected]