Biuro Informacji Kredytowej - fakty i mity

Biuro Informacji Kredytowej - fakty i mity

 

Biuro Informacji Kredytowej to przedsiębiorstwo, które powstało 1997 roku. Związek Banków Polskich wraz z innymi polskimi bankami komercyjnymi stworzył platformę, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie danych dotyczących historii kredytowej klientów instytucji finansowych. Na temat samego BIKu krąży ogromna ilość mitów, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. BIK to czarna lista dłużników

Biuro Informacji Kredytowej jest często mylone z bazami dłużników lub giełdami wierzytelności. Ten często powtarzany błąd wynika z podobnego nazewnictwa do pewnej wywiadowni gospodarczej, a mianowicie Biura Informacji Gospodarczej (BIG) Infomonitor. 

Biuro Informacji Kredytowej nie jest rejestrem dłużników. Baza danych prowadzona przez BIK skupia się na wpisach zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z czego te pierwsze stanowią prawie 90% informacji, którymi zasilana jest baza BIK. Jeżeli Twój NIP, lub PESEL znajdzie się na liście BIK, to oznacza że korzystasz, lub wnioskujesz o jakiś produkt finansowy, jak np kredyt, karta kredytowa, czy też faktoring. 

  1. Konsument nie ma dostępu do danych, jakie BIK zgromadził na jego temat

Jedna z częściej powtarzanych plotek na portalach finansowych. Dostęp do informacji BIK-u ma każdy obywatel Polski. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych możliwe jest darmowe pobranie raportu raz na 6 miesięcy. Oczywiście BIK udostępnia możliwość pobierania raportów “na żądanie”. Możemy na ich platformie wykupić raport jednorazowy, lub w rocznym pakiecie.

  1. BIK decyduje o przyznaniu kredytu

Biuro Informacji Kredytowej nie jest organem decyzyjnym w kwestii przyznawania kredytów. Ocena punktowa BIK-u to podsumowanie dotychczasowej moralności płatniczej klienta z instytucjami finansowymi. Nie jest ona wiążąca i nie stwierdza, czy danemu klientowi można udzielić finansowania, czy też nie. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje bank, lub instytucja finansowa. Oprócz oceny punktowej BIK-u pożyczający pieniądze weryfikują wpisy na giełdach wierzytelności i wyciągi z rachunków bankowych, oraz badają ocenę sytuacji osobistej klienta (stan cywilny, wiek, ilość osób na utrzymaniu, majątek).

  1. Dane zgromadzone w BIK można wyczyścić

W Raporcie BIK znajdują się nie tylko nasze aktywne zobowiązania (aktualnie spłacane kredyty, karty kredytowe, itp), których nie możemy w żaden sposób wymazać do czasu całkowitej spłaty. Również w nim znajdziemy zaciągnięte i spłacone przez nas zobowiązania. Takie wpisy możemy spróbować usunąć, poprzez cofnięcie zgody na przetwarzanie tych danych. Nie należy jednak wymazywać wpisów, które działają na naszą korzyść. 

Jeżeli jednak macie w swoim raporcie spłacone kredyty, ale raty były regulowane z opóźnieniami, to zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Pogotowia Płynnościowego. Doradzimy Ci, jak możesz poprawić swoją historię kredytową. Napisz i przekonaj się sam

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy