Scoring kredytowy

Scoring kredytowy

Za każdym razem, gdy chcesz wziąć kredyt, instytucja która Ci go będzie udzielała, dokona rzetelnej oceny, aby oszacować ryzyko jakie musi podjąć, powierzając Ci swoje pieniądze. Ten proces nazywa się scoringiem kredytowym. Poniżej przedstawiamy jak to “wygląda od kuchni”

Scoring kredytowy to narzędzie, z którego korzystają banki, firmy faktoringowe, leasingowe, pożyczkowe i wszystkie inne, które muszą określać zdolność finansową swojego klienta. 

Wynik scoringu jest prezentowany w punktach i pokazuje jakie jest prawdopodobieństwo spłaty kredytu w kolejnych 12 miesiącach. Im wyższa ocena, tym większa szansa na otrzymanie środków na lepszych warunkach. 

Instytucje finansowe analizują Twoją sytuację finansową i porównują ją zgodnie z przyjętą polityką i dotychczas sfinansowanymi klientami. Pożyczający chce uzyskać o Tobie jak najwięcej informacji i upewnić się, że pieniądze które Ci pożyczy do niego wrócą. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu na pewno zostaną sprawdzone poniższe elementy:

  • wiek klienta
  • stan cywilny
  • liczba osób w gospodarstwie domowym
  • ilość osób na utrzymaniu
  • wykształcenie
  • wykonywany zawód
  • obecny pracodawca

Dodatkowo instytucja finansowa sprawdzi Twoje możliwości finansowe i dotychczasową moralność płatniczą. W pierwszej kolejności istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank poprosi Cię o wyciągi z konta bankowego, aby przeanalizować wpływy i wydatki. Przy sprawdzeniu moralności płatniczej zostaniesz zweryfikowany w BIK (instytucja, o której pisaliśmy w poprzednich artykułach, gromadząca informacje o zobowiązaniach kredytowych zarówno osób fizycznych jak i firm).

Po dokładnej analizie, zostaniesz poinformowany albo o przyznaniu finansowania, albo o jego odrzuceniu. W pierwszej wersji bank przedstawi Ci warunki spłaty zobowiązania, oraz prowizję jaką zapłacisz za pożyczone środki. W drugiej otrzymasz tylko powód odrzucenia. Wtedy zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, gdzie dowiesz się jak uzyskać środki, pomimo negatywnej decyzji z banku, lub skorzystasz z innych form finansowania.

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy