Za każdym razem, gdy chcesz wziąć kredyt, instytucja która Ci go będzie udzielała, dokona rzetelnej oceny, aby oszacować ryzyko jakie musi podjąć, powierzając Ci swoje pieniądze. Ten proces nazywa się scoringiem kredytowym. Poniżej przedstawiamy jak to “wygląda od kuchni”
Scoring kredytowy to narzędzie, z którego korzystają banki, firmy faktoringowe, leasingowe, pożyczkowe i wszystkie inne, które muszą określać zdolność finansową swojego klienta.
Wynik scoringu jest prezentowany w punktach i pokazuje jakie jest prawdopodobieństwo spłaty kredytu w kolejnych 12 miesiącach. Im wyższa ocena, tym większa szansa na otrzymanie środków na lepszych warunkach.
Instytucje finansowe analizują Twoją sytuację finansową i porównują ją zgodnie z przyjętą polityką i dotychczas sfinansowanymi klientami. Pożyczający chce uzyskać o Tobie jak najwięcej informacji i upewnić się, że pieniądze które Ci pożyczy do niego wrócą. Przed podjęciem decyzji o finansowaniu na pewno zostaną sprawdzone poniższe elementy:
- wiek klienta
- stan cywilny
- liczba osób w gospodarstwie domowym
- ilość osób na utrzymaniu
- wykształcenie
- wykonywany zawód
- obecny pracodawca
Dodatkowo instytucja finansowa sprawdzi Twoje możliwości finansowe i dotychczasową moralność płatniczą. W pierwszej kolejności istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank poprosi Cię o wyciągi z konta bankowego, aby przeanalizować wpływy i wydatki. Przy sprawdzeniu moralności płatniczej zostaniesz zweryfikowany w BIK (instytucja, o której pisaliśmy w poprzednich artykułach, gromadząca informacje o zobowiązaniach kredytowych zarówno osób fizycznych jak i firm).
Po dokładnej analizie, zostaniesz poinformowany albo o przyznaniu finansowania, albo o jego odrzuceniu. W pierwszej wersji bank przedstawi Ci warunki spłaty zobowiązania, oraz prowizję jaką zapłacisz za pożyczone środki. W drugiej otrzymasz tylko powód odrzucenia. Wtedy zachęcamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami, gdzie dowiesz się jak uzyskać środki, pomimo negatywnej decyzji z banku, lub skorzystasz z innych form finansowania.
Rynek faktoringu wraca na drogę wzrostów Trzeci kwartał 2024 r. przyniósł branży faktoringowej oczekiwany wzrost obrotów. Firmy zrzeszone w …
Almanach 2024 to publikacja, która stanowi kompleksowe źródło informacji o faktoringu. Adresowana jest zarówno do specjalistów z branży finansowej, …
Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021 Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …