Czy podatek liniowy jest najlepszą formą opodatkowania?

Czy podatek liniowy jest najlepszą formą opodatkowania?

Prowadząc firmę w Polsce co roku w styczniu masz możliwość wyboru formy opodatkowania. Możliwości jest kilka, a każda ma swoje wady i zalety. Dzisiaj skupimy się na podatku liniowym, który według nas jest najlepszą formą opodatkowania. 

 

Podatek liniowy to jedna z form opodatkowania Twojej pracy. Jest on najłatwiejszy do obliczenia, a jego wysokość obliczasz, opierając się o jedną, stałą stawkę opodatkowania, która wynosi 19%. Niezależnie od tego ile zarobisz w danym miesiącu, będziesz zobligowany dokonać płatności prawie ⅕ swoich dochodów na rzecz Urzędu Skarbowego. 

Wybierając podatek liniowy nie martwisz się tym, że wraz ze wzrostem swoich dochodów, kolokwialnie pisząc “wpadniesz w drugi próg” i zapłacisz wyższe daniny, jak to jest w przypadku podatku progresywnego, który po przekroczeniu 86 tysięcy złotych dochodu w skali roku wzrasta z 17 do aż 32%. Jak widać podatek liniowy jest bardzo korzystną formą opodatkowania i upraszcza proces liczenia podatku należnego Państwu. 

Oczywiście nie ma idealnej formy opodatkowania w Polsce, tak też podatek liniowy ma swoje wady. Przy jego wyborze nie będziesz mógł korzystać z kwoty wolnej od podatku i  będziesz rozliczał się tylko indywidualnie, bez możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Niemniej jednak, gdy przekroczysz pewne dochody, to ulgi oferowane przez Państwo (przy wyborze podatku progresywnego) przestają mieć znaczenie, ponieważ zostanie Ci więcej pieniędzy w przysłowiowej kieszeni. 

Jako specjaliści od płynności finansowej stawiamy na podatek liniowy i będziemy zawsze do niego przekonywać klientów. Zdajemy sobie sprawę, że wybór formy opodatkowania może sprawić pewne trudności. Jeżeli zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem na kolejny 2022 rok - nie wahaj się i napisz do nas. Przeanalizujemy Twoje finanse i pomożemy w styczniu wybrać najlepszą dla Ciebie formę opodatkowania. 


 

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy