Sekrety oceny punktowej BIK

Sekrety oceny punktowej BIK

Ustawa Prawa bankowego przez zdolność kredytową określa możliwości terminowej spłaty zaciągniętego kredytu z odsetkami określonymi w umowie kredytowej. Jest to główny element procedury kredytowej, od którego bank uzależnia przyznanie Ci kredytu. Jednym z głównym elementów twojej zdolności kredytowej jest ocena punktowa BIK, która jest zawarta w raporcie BIK, dostępnym do pobrania tutaj

Od czego jest uzależniona ocena punktowa BIK?

Punktacja w BIK mieści się w zakresie od 192 do 631 punktów. Wartość poniżej 420 punktów określana jest jako słaba, powyżej 470 jako dobra, a powyżej 500 jako bardzo dobra. Najważniejszym elementem określającym twoją ocenę jest terminowość spłat zobowiązań. Kilkudniowe opóźnienia przy spłacie np. kredytu mają bardzo duże znaczenie przy obniżaniu twojej oceny, dlatego najlepiej spłacać raty przed terminem ich zapadalności. Kolejnym elementem, który ma wpływ na ocenę jest ilość i suma zobowiązań jakie posiadasz oraz saldo do spłaty. Równie ważnym elementem jest ilość zapytań kredytowych, jakie generujesz  i niestety im więcej razy podchodzisz do pozyskania nowego finansowania, tym twoja ocena spada. Ostatnim, ale równie ważnym elementem oceny punktowej BIK są historyczne negatywne wpisy, czyli np. pożyczki już zamknięte i spłacone. Generują się one w wyniku spłacania rat po terminie ich zapadalności. Zostaną one usunięte z twojej historii dopiero po 5 latach.

Jak działają zapytania kredytowe i jak wpływają na ocenę punktową BIK?

BIK zawiera dane o zobowiązaniach obecnie spłacanych, jak i o tych spłaconych. Jeżeli twoje opóźnienia przekroczyły 60 dni to takie informacje na pewno znajdują się w Twoim raporcie. Banki nadal widzą negatywną historię jaką sobie stworzyłeś. Jeżeli z powodu niespłacanych rat kredytu miałeś nieprzyjemność rozmawiania, ale finalnie udało Ci się spłacić kredyt, to masz jeszcze kilka możliwości. Możesz odczekać 5 lat od spłaty kredytu, po czym wpis przesunięty zostanie do części statystycznej. Również możesz wystosować pismo do banku z prośbą o przesunięcie negatywnych wpisów, ale tutaj musisz liczyć się z odmową ze strony banku, który może, ale nie musi tego uczynić. Najlepszym jednak sposobem jest współpraca z naszymi specjalistami, którzy skutecznie potrafią wpływać na decyzje z banku. 

Jak poprawić ocenę punktową BIK i podnieść zdolność kredytową?

Przede wszystkim trzeba podejść do tego strategicznie. W pierwszej kolejności musisz skupić się na usunięciu negatywnych wpisów z historii BIK (jeżeli je masz). Następnym krokiem będzie zakup jakiegoś produktu, lub sprzętu na raty i spłata zobowiązania przed czasem. Idealnym przykładem jest zakup komputera na 12 rat i spłata całego zobowiązania (oczywiście w miarę możliwości) w kilku ratach. Po spłacie dwóch rat warto zdecydować się na kartę kredytową w jednym z banków i rozważne korzystanie z niej. Pamiętaj, że decydujesz się na taki produkt tylko dlatego, że chcesz podnieść swoją zdolność kredytową. Po 4-6 miesiącach, wraz z terminowym spłacaniem nowych zobowiązań Twoja ocena punktowa zostanie zwiększona o kilkadziesiąt punktów, dzięki czemu łatwiej uzyskasz kolejne finansowanie. 

Jeżeli chciałbyś, abyśmy Ci skutecznie pomogli z usunięciem negatywnych i spłaconych kredytów z raportu BIK, albo poprawadzili Cię przez znaną nam ścieżkę budowania zdolności kredytowej skontaktuj się z nami tutaj.

Gwarantujemy skuteczność działania, anonimowość i zwrot pieniędzy, jeżeli nie uda się nam pomóc. 

 

Ostatnie artykuły
Almanach PZF 2021
Almanach PZF 2021

Almanach Polskiego Związku Faktorów 2021  Pragniemy poinformować, że jest już dostępny coroczny Almanach Polskiego Związku Faktorów. W tegorocznym wydaniu …

Faktoring zakupowy
Faktoring zakupowy

Polscy przedsiębiorcy zmagają się z pandemicznym problemem nieterminowego płacenia za faktury przez ich klientów. Jest to duże utrudnienie zarządzania …

Faktoring dla startupów
Faktoring dla startupów

Miesiąc temu założyłeś firmę, pozyskałeś pierwszych klientów i uważasz, że biznes rozwija się zbyt wolno? Idealnie trafiłeś! Zapoznając się …

Partnerami naszego serwisu są
Serwis faktoringowy